סוגיית הסיליקון

סוגיית הסיליקון מעסיקה רופאים מזה זמן רב כחומר הכי נתון במחלוקת. ישנם מיתוסים על החומר שהינם מופרכים וחסרי כל בסיס מדעי. ישנן סברות שונות וזה המקום להפריחן: כחומר מסרטן הוכח מחקרית שאין קשר בין התפתחות סרטן וסיליקון, ההשערה שסיליקון גורם למחלות אוטו-אימוניות מופרח לחלוטין, לסיליקון אין תכונה של נדידה בגוף והתאוריה על פי עיקרון הגרביטציה שגוי, גרנולומה- תגובה דלקתית של הגוף נגד כל גוף זר שהוא אינה אופיינית לסיליקון בלבד אלא אופיינית לכל גוף זר המוחדר לגוף. ראוילציין שתגובה זו המיוחסת לסיליקון היא נדירה ביותר.
עובדה זו הוכחה חד משמעית על ידי מחקרים רפואיים רבים המופיעים בספרות המדעית ובמידה ומופיעה תגובה זו היא ניתנת לטיפול.
הסיליקון הוא חומר אינרטי (חומר שאינו נדחה על ידי הגוף ואינו פעיל כימית), חומר סינטטי המופק ממלחי חול ים, פולימר סינטטי של דמיטילי סילוקסן. הסיליקון הוא חומר אידיאלי למרבית השימושים הביו-רפואיים (ציפוי מחטים, מזרקים, ציפוי פנימי למכלים לאיחסון דם ותרופות המוזרקות ישר לוריד).

בניגוד לשיטות העבר שיטתי בהזרקת החומר שונה לחלוטין:

א-הינני מזריק את silicone grade medical סיליקון רפואי טהור בניגוד מוחלט לסיליקון התעשייתי או ממקור לא ידוע כפי שהיה נהוג בעבר, ולצערי לעיתים עד היום.

ב-השיטה הבטוחה העדכנית היא טיפול בגירוי Injection Technique telpordorciM)) הגוף מגיב לאחר ההזרקה של מיקרו טיפות סיליקון טהור המוזרק נקודתית לתוך הדרמיס, בכך שיוצר קפסולות של קולגן (החלבון של הגוף) מסביב כל טיפה. ריקמות החיבור ממשיכות לגדול מסביב טיפות הסיליקון במשך חודשים.
החומר על פי שיטתי מוזרק בהפרשים בין שלושה לשישה שבועות, בין 6-8 טיפולים.

ג-הזרקת הסיליקון לתוך הריקמה (המנח האנטומי של החומר) היא פקטור חשוב בהצלחת עיבוי שפתיים ובמילוי קמטים לפנים. החדרת החומר באופן שגוי יוצרת גושים, אסימטריות, שפתיים "ברווזיות" ולא טבעיות.

אישורים להזרקות סיליקון

על פי סעיף של of Act Modernization Administration Drug and Food the 1997מס' (1997)
2295 stat. 105-115.111 – משרד הבריאות האמריקאי, הודיע שמותר לרופאים להזריק סיליקון למטרות קוסמטיות הנתונות לשיקול דעתם של הרופאים.
ב- 1998 משרד הבריאות הישראלי מינה ועדה רפואית בנושא הסיליקון, הועדה קראה וחקרה לעומק הוכחות מדעיות ורפואיות ולאחר חודשים של מחקר, בדיקות, והתייעצויות אקדמיות עם רופאים בכירים ברחבי העולם נתנה הועדה אישור חד משמעי וללא כל הסתייגות (באוגוסט 2000, חוזר מס' 25/2000) לרופאים להשתמש בנוזל סיליקון למטרות קוסמטיות.

לסיכום, הנני סובר שסיליקון רפואי טהור בהזרקה נכונה ומיומנת המבוססת על פי שיטתו של פרופ' נורמן אורנטרייך מארצות הברית, הוא החומר שנותן את התוצאות המדויקות, היפות ביותר והנשארות לאורך זמן מכל חומר אחר המצוי בשוק.

למידע נוסף : www.orentreich.com
סוגיית הסיליקון- השקר והאמת. (מאת ד"ר אריק איימס)
בעשור האחרון צברו טיפולי הזרקת הסיליקון תאוצה וכיום הוא משמש כאחד החומרים העיקריים למילוי קמטים, קמטוטים, עיצוב ומילוי שפתיים והחזרת נפח לפנים.


טכניקת הזרקת סיליקון רפואי טהור.

סיליקון רפואי טהור נחשב לחומר מילוי מהטובים בעולם.
החומר הינו דמוי ג'ל, סטרילי, שקוף והיפו-אלרגני ומשמש לשיפור מראה עור הפנים על ידי עיצוב השפתיים והגדלת נפחן, מילוי קמטים וקמטוטים בעור הפנים ועיצוב לחיים ועצמות לחיים לאחר איבוד נפחן, כתוצאה מנסיגת שומן עם השנים.
• הטכניקה שנחשבת היעילה והבטוחה להזרקת סיליקון רפואי טהור נקראת "הזרקת מיקרו טיפה" - ( Micro-droplet technique injection ) והיא פותחה משנת 1948 על ידי פרופ' נורמן אורנטרייך מניו- יורק. כבר בשנת 1952 העביר פרופ' אורנטרייך, למשרד הבריאות האמריקאי (F.D.A- Food & Drug Administration), עבודות מחקר בנושא הזרקת סיליקון רפואי טהור. מחקרים אלו, יחד עם עשרות נוספים שהוגשו מאז ועד היום, היוו מאגר מידע עשיר שאפשר למשרד הבריאות האמריקאי ללמוד על הסיליקון הטהור ומאוחר יותר לאשרו לשימוש (מס' אישור\סעיף 2295 stat.105 115.111 off label).
בטכניקה זו מתייחסים לסיליקון כאל חומר גירוי ולא חומר מילוי.
הסיליקון הרפואי מעורר את התאים הפיברופלסטים שבגופינו לייצר מעטפת טבעית של קולגן. הטיפול מבוצע על ידי הזרקת טיפות זעירות של סיליקון רפואי טהור, לתוך שכבות העור הנקראות דרמיס והיפודרמיס.
המעטפת הטבעית היא שמקבעת ושומרת על הסיליקון הרפואי מפני תזוזה תחת העור ויוצרת מראה טבעי ומגע רך ומעודן לעור הפנים.
הזרקת כמות קטנה בכל טיפול ומרווח הזמן המשתנה בין הטיפולים, אלו תנאים חיוניים להיווצרות מעטפת הקולגן וקיבוע טיפות הסיליקון הרפואי הטהור בצורה ובמיקום המתבקש.

• תהליך הזרקת הסיליקון הרפואי אורך דקות ספורות בלבד, אולם יש לערוך בין 5 ל-8 טיפולים, במרווח זמן של מספר שבועות עד מספר חודשים ביניהם על מנת להגיע לתוצאה הסופית אופטימאלית. בדרך כלל מתחילים לראות את השינויים לאחר ההזרקה השלישית, את התוצאה הסופית ניתן לראות לעיתים רק כשנה לאחר ההזרקה האחרונה, דבר המצריך סבלנות מצד המטפל והמטופל.

משך ההשפעה של הסיליקון הרפואי הטהור הוא הארוך ביותר מכל חומרי המילו והעיצוב הקיימים כיום בשוק, אורך החיים של הסיליקון הטהור מוגדר לצמיתות אולם עקב המשך ההזדקנות הטבעית של עור הפנים, רפיון העור ודלדול הרקמות והשרירים, הנני נוטה לומר כי השפעת הסיליקון הרפואי היא בין 6 ל- 18 שנים.

טיפול נכון בהזרקת סיליקון טהור ייתן את התוצאות המדויקות והטבעיות ביותר, ולאורך הזמן הממושך ביותר, מכל חומר מילוי אחר הקיים היום בשוק העולמי.

המעטפת הטבעית שנוצרת על ידי הקולגן ממלאת ומשטיחה את הקמטים, מגע העור מעודן, נעים והמראה טבעי וצעיר יותר.
המילוי הטבעי שנוצר, נותן נפח ללחיים שקועות ומראה חושני וטבעי לשפתיים.

הזרקת הסיליקון הטהור מהווה טיפול מצוין לשיפור מראה הפנים למשך שנים ארוכות יותר מהטיפולים החלופיים-

מילוי על בסיס חומרים זמניים ולעיתים אף ניתוחים פלסטיים כירורגיים.

שתי החלופות מחזיקות למשך זמן קצר יחסית, ועוד יותר מכך, לעיתים טומנות בחובם סכנות גבוהות בהרבה מתופעות הלוואי הקטנות והנדירות שבהזרקת סיליקון רפואי טהור.

טיפול הזרקת סיליקון טהור מתפרס לאורך מספר חודשים וכך הרווח הכספי אינו מיידי והטיפול מצריך סבלנות מצד הרופא. בנוסף, הזרקת סיליקון רפואי טהור משלים ניתוחי מתיחת פנים ודוחה את הצורך בהם בשנים ארוכות.


באוגוסט 2000 משרד הבריאות אישר חד משמעית וללא שום הסתייגות את הזרקות הסיליקון הרפואי הטהור הנוזלי לצרכים קוסמטיים (אוגוסט 2000, חוזר מס' 25/2000 ). זאת לאחר חודשים רבים של בדיקה מעמיקה, קריאת מחקרים מכל העולם והתדיינות עם רופאים מומחים ברחבי תבל.

טענה א: הטענה הראשונה במסכת ההאשמות, הייתה כי הזרקת סיליקון טהור עלולה לפתח תאים סרטניים ומחלות אוטו-אימונולוגיות.

§ הטענה שכנגד-כמובן שלאחר יותר מ 70 שנה של אלפי מחקרים בעולם, הוכח מעבר לכל ספק כי הזרקת סיליקון רפואי טהור אינו הליך מסרטן או גורם למחלות אוטו-אימונולוגיות. (כאשר "קבוצת הרופאים" העלו את הטענה שהסיליקון הרפואי מסרטן, הם שכחו לציין כי העכברים עליהם בוצע הניסוי הם מזן המפתח סרטן לאחר החדרה של כל גוף/חומר זר לגופם). מכיוון שהוכח מעבר לכל ספק כי הסיליקון הטהור אינו גורם סרטני, טענו לתופעות לוואי אחרות.
טענה ב: תופעת ה"נדידה"- תזוזה של החומר מתחת לפני העור, עלולה להופיע לאחר הזרקת סיליקון רפואי טהור.

§ הטענה שכנגד- לשם טענה זו, התבססה על מצגת שווא משנות ה- 70-80, בה נראית תופעת לוואי של נדידה ודלקת לאחר טיפול לקוי. במצגת הראו הרופאים תמונות של 2-3 נשים, מתוך מאות אלפי נשים שעברו עד אז טיפולי סיליקון למיניהם. הסיליקון, שלעיתים היה תעשייתי או לא היה רפואי טהור, הוזרק בכמויות גדולות לאברי הגוף השונים ויצר במקרים מסוימים דלקות ונדידה קלה של החומר .
לא היה ואין שום קשר בין המצגת לטיפולי הזרקת סיליקון טהור במיקרו טיפה, בנוסף לא היה מחקר, מאמר או אזכור המאשר את תופעת הנדידה לאחר הטיפול.
תופעת הנדידה בהקשר לסיליקון הייתה קיימת לפני 30 שנה, כאשר הזריקו סיליקון בכמויות גדולות ומופרזות לשדיים או מתחת לעור הפנים, או שהשתמשו בסיליקון שלא היה רפואי טהור.
תופעה זו קיימת עד היום ולכן חשוב לבדוק עם איזה חומר הרופא מבצע את הטיפול ואילו כמויות של סיליקון הוא מזריק.

§ טענה ג: סיליקון רפואי טהור עלול לגרום לגרנולומה (דלקת, תופעה אידיוסינקרטית(.

הטענה שכנגד- הדלקת הינה תגובה טבעית של הגוף, אשר דוחה חדירתו של כל גוף זר לתוכנו, ולאו דווקא כתוצאה מהזרקת סיליקון רפואי.
דלקת זו הינה נדירה ביותר לאחר הזרקת סיליקון רפואי טהור בטכניקת מיקרו טיפה, במידה ומתפתחת דלקת זו, היא ניתנת לטיפול ברובו המוחלט של מקרים נדירים אלו.
סיליקון רפואי טהור נחשב לאחד החומרים הבטוחים ביותר מבחינה זו, על מנת להבין עד כמה, הבאתי מספר דוגמאות לשימוש בסיליקון רפואי טהור במגוון תחומי הרפואה, בו חודר הסיליקון הרפואי לגופינו, למחזור הדם ולרקמות העור:

o לכ- 100,000 מטופלים בשנה מוזרק סיליקון רפואי לעין לצורך הדבקת רשתית שנקרעה. סיליקון טהור משמש גם כחומר ל תותבות אורטופדיים, תותבות לאברי מין, לעיניים ועוד...

o כל הסירופים לילדים מכילים סיליקון, כמו כן מרכיב הסיליקון הטהור קיים בעשרות תרופות למבוגרים כגון premaril, dentinox, mallox ועוד רבות אחרות.

o הסיליקון הרפואי משמש כציפוי בכל המחטים והמזרקים הרפואיים, שקיות עירוי דם, חוטי התפירה בזמן ניתוח, אוטמי לב, צינוריות המוחדרות לגוף ועוד..

o חולי סכרת המזריקים אינסולין, מחדירים לגופם, למחזור הדם ורקמות הגוף 2-5cc של סיליקון כל שנה, כמות השווה ל 3-10 טיפולי הזרקת סיליקון רפואי טהור.

o מבין כל חומרי המילוי לטווח ארוך, סיליקון רפואי טהור הוא בעל האחוז הנמוך ביותר להיווצרות גרנולומה והסיכויים לכך נדירים עד אפסיים, לשם השוואה לקחנו מס' חומרים אחרים המשמשים למילוי ושהסיכוי לפתח גרנולומה כתוצאה משימוש בהם גבוה בהרבה ומגיע לאלפי אחוזים! :

קולגן- 1.5:100 ; ארטקול-20:100, (20%!) ; ניו פיל- 1-2:100 ; וביו אלקמיד שנחשב לבעל סיכויים גבוהים עד מאוד לפיתוח הדלקת .

הסיכויים שתיווצר גרנולומה כתוצאה משימוש בסיליקון רפואי טהור הוא 1:10000- 1:5000.

§ טענה ד: כמו כן טענה שהסיליקון הרפואי אינו מאושר בארצות הברית ובמדינות העולם, למעט בישראל.

למרות טענה זו, הזרקת סיליקון רפואי טהור מאושר ברובו המוחץ של העולם, בכללו משרד הבריאות של ארצות הברית (F.D.A- Food and Drug Administration off label) שאישר את שימושו הרפואי ושיווקו של הסיליקון הרפואי הטהור בשנת 1997 (מס' אישור\סעיף 2295 stat.105 115.111 off label), וברוב מדינות אירופה ביניהן איטליה, אנגליה, בלגיה ועוד....

ישנם מספר חוקי ברזל אשר הכרחי ללמוד אותם ולעבוד על פיהם-

1- הסיליקון חייב להיות רפואי, טהור ובאיכות הטובה ביותר. בעבר השתמשו בסיליקון שלא היה טהור ושהכיל בתוכו חומרים נוספים, גם כיום ישנם מספר רופאים אשר משתמשים בסיליקון תעשייתי או רפואי לא טהור ולכן חשוב לשים לב שחומר המילוי הינו סיליקון רפואי טהור.

2- מכיוון שמחדירים את הסיליקון הטהור בהדרגתיות, על ידי מיקרו טיפות, כמות הטיפולים נעה בין 5 ל-8 טיפולים ומרווח הזמן בין הטיפולים נע בין מספר שבועות למספר חודשים. לעיתים, עקב רצון להגיע מהר לתוצאה הסופית, רופאים מבצעים 3 טיפולים ואף פחות. בטכניקה שגויה זו הגוף לא מייצר כראוי את מעטפת הקולגן סביב הסיליקון הרפואי. חשוב להבין כי הסיליקון הטהור משמש כחומר גירוי ולא כחומר מילוי, מעטפת הקולגן שנוצרת סביב הסיליקון הטהור היא שנותנת את המראה הטבעי והמעודן לשפתיים ולכן חשוב להקפיד על סדר הטיפולים ולא לזרז את התהליך הרפואי התקין.

3- טכניקת הזרקת המיקרו טיפה הינה ייחודית וחשוב ללמוד אותה כפי שפותחה, על ידי פרופ' נורמן אורנטרייך. כמו כל תהליך רפואי אחר, המיומנות והשליטה בטכניקה הנכונה, חשוב לדעת את אופן ההזרקה והמיקום הנכון אליו מחדירים את הסיליקון הרפואי. מספר מצומצם מאוד של רופאים מיומנים בטכניקה זו לכן חשוב מאוד לוודא שהרופא מתמחה בה.

• לסיכום: לא קיים בעולם שום חומר מילוי או פרוצדורה כירורגית, אשר חפים לגמרי מתופעות לוואי.

• כל פרוצדורה כירורגית (מתיחת פנים, השתלות סיליקון, שאיבת שומן וכו') היא בעלת סיכון הגבוה באלפי אחוזים מהזרקת סיליקון רפואי טהור והעלות שלה יקרה פי כמה לעומת הזרקת הסיליקון הטהור. הסיכונים הטמונים בפרוצדורות כירורגיות אלו הם חמורים, לעיתים בלתי הפיכים ומזיקים בהרבה יותר (פסיאליס, שיתוק כתוצאה מפגיעה עצבית,עיוות הפנים, נדידה של חומרי מילוי, דלקות, נמקים בלחיים, צלקות קלואידיות, נשירת שיער ולעיתים גם מוות(

גם רופאים בכירים בעולם נתקלו במהלך עבודתו לאורך השנים, במספר תפל של תופעות לוואי, ביניהם פרופ' נורמן אורנטרייך אשר צבר ניסיון של יותר מ 50 שנים, פיתח את טכניקת הזרקת הסיליקון הטהור והינו מחלוצי השימוש בסיליקון רפואי.

כמובן שלהזרקת סיליקון טהור בכמויות גדולות בפנים, בשדיים, בשוקיים, ובישבנים צריך להתנגד בכל תוקף מכיוון שאינם משקפים את התהליך הרפואי הנכון (micro-droplet technique injection).

אין שום סיבה מדעית-רפואית להתנגד לשיטת ההזרקה של סיליקון רפואי טהור במיקרו טיפה, בעיקר מכיוון שאינה מסוכנת יותר מחומרי המילוי לטווח ארוך או כל תהליך כירורגי קוסמטי.

הזרקת סיליקון רפואי טהור, לשימוש אסתטי רפואי קוסמטי, מאושרת על ידי משרד הבריאות בארץ, על ידי משרד הבריאות של ארצות הברית וברובו הגדול של העולם.